Bioloģiskās daudzveidības atjaunošana militārajā poligonā un Natura 2000 teritorijā “Ādaži”

Veiksmīgi noritējis militārā poligona un Natura 2000 teritorijas „Ādaži” atvērto durvju dienas pasākums

LIFE-Daba projekta „Ādaži” ietvaros jau trešo gadu pēc kārtas projekta teritorijā – militārajā poligonā un Natura 2000 teritorijā „Ādaži” – notika atvērto durvju dienas pasākums.

 

Šī gada 22.maijā apmeklēt poligonu un uzzināt, kā šajā teritorijā dabas aizsardzība pastāv vienotībā ar militārajām mācībām, bija aicināti aptuveni 200 dalībnieki. Uz pasākumu ieradās skolēni no četrām vietējām skolām un Latvijas Dabas muzeja interešu pulciņiem, kā arī pārstāvji no institūcijām, kas atbild par dabas aizsardzību Latvijā vai/un ir iesaistītas projekta īstenošanā.


Pasākuma dalībnieku pulcēšanās Ādažu militārajā bāzē.


Pasākuma atklāšanā uzrunu teica 3.Reģionālā nodrošinājuma centra komandiera vietas izpildītājs majors Kaspars Zdanovskis.

Katra no projekta ietvaros organizētajām atvērto durvju dienām ir veltīta kādai aizsargājamai sugai vai biotopam. Šī gada atvērto durvju dienas īpašā tēma bija aizsargājams putns - pupuķis Upupa epops. Dienas laikā dalībniekiem tika stāstīts par pupuķa izskatu, dzīvesveidu, piemērotākajām dzīves vietām un aizsardzību. Pupuķa dzīvi no dažādiem leņķiem apskatīja vairāki speciālisti – ornitologs (putnu pētnieks) Viesturs Ķerus, entomologs (kukaiņu pētnieks) Mārtiņš Kalniņš, biotopu eksperte Liene Salmiņa un pupuķu būru izgatavošanas idejas autos Latvijā Arnis Bērziņš.


Cerībā ieraudzīt dienas varoni pupuķi.


Entomologs stāsta par pupuķa barību.


Tuvāks skats uz pupuķa našķiem.


Gan bērnus, gan karavīrus interesē lielie kukaiņi, ko ēd pupuķis.


Dalībnieki uzzināja, ka pupuķi ligzdo teritorijā izvietotajos būros.


Biotopu eksperte dalībniekiem paskaidroja, kādēļ šīs teritorijas augājs ir pupuķiem tik piemērots.


Dalībnieki uzzināja, kādēļ pupuķi ligzdo būros...


... un kā tos izgatavot un uzstādīt.

 

Savukārt Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku karavīri demonstrēja militāro tehniku un ieročus, kādi tiek izmantoti mācībās Ādažu militārajā poligonā un misijās pasaules karstajos punktos. Jāpiebilst, ka šo apskates punktu īpaši novērtēja skolnieki, kas izmantoja iespēju sīki izpētīt tehniku un ieročus, kā arī iztaujāt karavīrus.


Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji sniedza ieskatu Ādažu militārā poligona ikdienā un demonstrēja militāro tehniku un ieročus.


Dalībnieki labprāt aplūkoja tuvāk militārpersonu aprīkojumu.

 

Dabas aizsardzību un militāro objektu demonstrāciju kopā sasaistīja Ādažu poligona Vides virsniece virsleitnante Kristīne Kārkliņa-Struka. Viņa izskaidroja, kādēļ līdzās tik labi par pastāvēt dabas aizsardzība un militārās mācības. Kā izrādās, dabas vērtības Ādažu poligona teritorijā ir saglabājušās tieši pateicoties ilgstošām militārajām mācībām šajā teritorijā. Arī turpmāk, lai poligona teritorijā saglabātos retie biotopi un sugas, tur ir nepieciešams turpināt militārās mācības.

 

Lai uzzinātu vairāk par LIFE-Daba projektu „Ādaži” un tā aktivitātēm, lūdzam kontaktēties ar projekta vadītāju Lauru Jukāmi rakstot uz laura.jukame@aiva.gov.lv vai zvanot 67300243.

aizsargajamo-ainavu-apvidus.jpg, 19 kB

video-foto-galerija.jpg, 7 kB

Projekta īstenotājs
Aizsardzības īpašumu
valsts aģentūra

nbs.jpg, 4 kB

Projekta partneri
Nacionālie bruņotie
spēki

ldf.jpg, 3 kB

Latvijas Dabas
Fonds

dap.jpg, 2 kB

Dabas aizsardzības
pārvalde

es-life.jpg, 3 kB

Projekta
līdzfinansētāji

Eiropas Komisijas
LIFE programma

LR Vides ministrija vm.jpg, 3 kB

natura2000.jpg, 4 kB

"Projekta „Bioloģiskās daudzveidības atjaunošana militārajā poligonā un Natura 2000 teritorijā „Ādaži”” mājas lapa"
Email:
ieva.mardega@aiva.gov.lv